איך לבחור צבע אקרילי

צבעים אקרילים הפכו לפופולאריים ביותר בשנים האחרונות מבין הצבעים לציור וניתן למצוא אותם בכל חנות למוצרי יצירה. היתרון העצום של צבעי אקריל טמון בנוחות השימוש בהם. בניגוד לצבעים לציור כגון צבעי שמן, צבעי אקריליק מתייבשים מהר ומשום כך הם קנו לעצמם מקום של כבוד בעולם האמנות, בעיקר אצל מי שמתחיל לרכוש מיומנויות ציור. נוחות העבודה ומבחר הגוונים הרחב מסייעים לכל אמן מתחיל לגשש ולמצוא את דרכו בקלות רבה על ידי צבעי אקריל. הנגישות של צבע האקריל בא לידי ביטוי גם במחיר שלו בחנויות למוצרי יצירה, שהוא נמוך לעין שיעור ממחירם של צבעי שמן.

הצבע האקרילי פותח לראשונה ב-1950 בתור חומר לצביעה בתוך הבית, ונהפך לחומר זמין בדרך מסחרית בתוך סטודיו ב-1960. המונח אקריליק מתייחס לעובדה שפיגמנט הצבע תלוי בתחליב פולימר אקרילי. בניגוד לצבעי שמן, שבהם פיגמנט הצבע תלוי בשמנים (שמן פשתן בדרך כלל), בצבעי האקריליק המים משמשים לשילוב הפיגמנט בצבעי האקריל.

כיום קיימים בכל חנות למוצרי יצירה שני סוגים של צבעי אקריל: מסורתיים וחדשים.

המאפיינים של צבעי אקריל מסורתיים:

  • צבעי אקריליק מסורתי מתייבשים במהירות ולכן אין צורך לחכות זמן רב עד להמשך הציור בין שכבות הייבוש. הציורים מתייבשים בתוך כמה דקות עד כמה שעות.
  • מאחר שצבעי האקריליק מתייבשים במהירות, לא ניתן לערבב בקלות בין צבעים וליצור מצב של “רטוב על רטוב” – טכניקה פופולארית מאוד בצבעי שמן.
  • כיוון שצבעי אקריל מתייבשים מהר לעתים משתמשים ב – retarder(מעכב ייבוש) המשמש להאיט את זמן הייבוש של האקריליק, מה שמצביע שלעתים משתמשים בחומרים רעילים אך בכמות זעירה.
  • כיוון שהשימוש בצבע אקרילי ומכירתו בחנויות למוצרי יצירה החלה רק לפני כ-50 שנים, עדיין אין מידע על משך זמן העמידות של צבע אקרילי לאורך מאות שנים, מידע שכן קיים לגבי צבעי שמן שעמידותם הוכחה לאורך מאות שנים.

המאפיינים של צבע אקריל “חדש”:

  • צבעי אקריל מהדור החדש האריכו את זמן הייבוש, כדי לאפשר לאמן המצייר להשאיר את הפלטה סגורה כשאינו מצייר, במצב רטוב למשך מספר ימים.
  • בטכניקות רטוב על רטוב ניתן להשתמש בצבעים מהדור החדש כמו בצבעי שמן בלי מעכב ייבוש.
  • ככלל, בגלל שאין צורך במעכבי ייבוש בצבעי אקריל מהדור החדש, הרעילות כמעט ואינה קיימת והצבעים בטוחים יותר לשימוש.

1 מחשבה על “איך לבחור צבע אקרילי”

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.